Prawdopodobnie słyszałeś je wszystkie – „nie używaj odżywki, jeśli masz przetłuszczające się włosy” lub „częste obcinanie włosów przyspieszy ich wzrost” – te mity o włosach, które istnieją od tak dawna, że przyjęliśmy je jako fakt naukowy. Ale zaufaj nam, kiedy mówimy, że jest wiele fałszywych wiadomości, jeśli chodzi o ustalanie, jak należy dbać o włosy.
Aby pomóc Ci oddzielić fikcyjne fakty od fikcji, próbujemy w dzisiejszym artykule odkryć prawdę o niektórych z najczęstszych nieporozumień dotyczących włosów. Od tego, jak często należy myć włosy, po to, czy należy je suszyć na powietrzu, oto prawda dotycząca pielęgnacji włosów.
Mit: częste przycinanie włosów sprawia, że rosną szybciej.
Powszechnie uważa się, że przycinanie włosów co 4-6 tygodni może przyspieszyć proces wzrostu włosów, ale prawda jest taka, że to tylko bardziej fałszywe wiadomości. Włosy rosną u nasady, a nie na końcach, więc obcinanie końców włosów (o czym powinniśmy pamiętać, że nie są żywymi istotami) nie wpływa w rzeczywistości na mieszki włosowe odpowiedzialne za wzrost włosów. Mimo to, podczas gdy regularne przycinanie może nie wpływać na szybkość lub intensywność wzrostu włosów, nie można zaprzeczyć, że pomagają one w ogólnym wyglądzie włosów, ponieważ pomagają wyeliminować rozdwojone końcówki, które często mogą sprawić, że włosy będą cienkie lub rzadkie na dole. Jeśli próbujesz zapuścić włosy, zalecamy przycinanie ich co 8-12 tygodni, aby nie dopuścić do rozdwajania się włosów podczas ich odrastania, warto też zapoznać się z tabletkami, które mają za zadanie wspomóc wzrost włosów jak https://medsense.pl/profolan/. Możesz również dodać cele „odżywienia korzeni” i „wydłużenia” włosów do swojej codziennej pielęgnacji – dzięki czemu Twoje włosy będą mieć wszystko, czego potrzebują do wzrostu, aby były długie i mocne.
Mit: Częste mycie włosów niszczy je.
Biorąc pod uwagę wzrost popularności suchego szamponu w ostatnich latach, prawdopodobnie słyszałeś pocztą pantoflową, że częste mycie szamponem może poważnie uszkodzić twoje włosy. Tak, nieprawda. To, jak często będziesz myć grzywę, zależy wyłącznie od Ciebie i zależy od:
• rodzaju włosów,
• fryzury,
• stylu życia.
Jeśli twoje włosy są tłuste u nasady, umyj je. Jeśli nie, pomiń mycie, aż znów zaczną być tłuste. Tak czy inaczej, chcesz mieć pewność, że myjesz włosy szamponem dostosowanym do Twojego rodzaju włosów przynajmniej co kilka dni, ponieważ rzadkie mycie może prowadzić do nagromadzenia martwych komórek, pozostałości produktu, oleju i bakterii – wszystko z których może powodować stan zapalny.
Mit: Stres powoduje siwienie włosów.
Twoja mama prawdopodobnie ponosi winę za to powszechne nieporozumienie – ale jest to zdecydowanie jedna rzecz, której nie zrozumiała (w pewnym sensie). Dzieje się tak, ponieważ siwenie to równanie wielu zmiennych, które jest określane głównie przez genetykę i starzenie się. Wraz z wiekiem w naturalny sposób produkujesz mniej melaniny (cząsteczek odpowiedzialnych za kolor włosów), co powoduje, że nowe włosy stają się siwe.