4 wskazówki dotyczące zakładania własnego warsztatu meblowego

Jesteś kreatywny i uwielbiasz samodzielnie wykonywać meble dla siebie czy znajomych? W takim razie powinieneś zastanowić się nad założeniem własnego warsztatu. To ciekawy pomysł na biznes, a jednocześnie szansa na rozwijanie swoich umiejętności. O czym trzeba pamiętać zakładając taki warsztat?

Lokalizacja

Warsztat meblowy możesz założyć w dowolnym miejscu: na wsi, w małym mieście czy na obrzeżach bardzo dużego miasta. Dobrze, aby w pobliżu znajdował się dostawca drewna, które będziesz wykorzystywać do produkcji mebli. W razie potrzeby możesz zorganizować stałe dostawy materiałów, ale nierzadko wiąże się to z dużymi kosztami.

Formalności

Aby otworzyć warsztat meblowy nie potrzebujesz koncesji czy pozwoleń. Załatwianie niezbędnych formalności sprowadza się głównie do zarejestrowania działalności gospodarczej. W tym przypadku dostępne są niemal jej wszystkie formy, poza spółką partnerską. Jednak warto zaznaczyć, że czasami konieczne jest uzyskanie pozwolenia w zakresie ochrony środowiska. Musisz o tym pamiętać, jeżeli w warsztacie będą używane różnego rodzaju rozpuszczalniki organiczne czy impregnaty. Przed rozpoczęciem działalności trzeba również powiadomić przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej i opracować raport o możliwych zagrożeniach w miejscu pracy. Nie zapomnij o upewnieniu się, że Twój warsztat spełnia wszystkie normy BHP. Musi znajdować się w nim apteczka i gaśnica, a łatwopalne substancje i przedmioty (np. rozpuszczalniki czy trociny) powinny być oddalone od źródeł ognia. Ponadto każda osoba pracująca w warsztacie ma być wyposażona w:

  • obuwie i odzież roboczą,
  • rękawice,
  • ochronne okulary,
  • ochronne słuchawki,
  • maskę chroniącą górne drogi oddechowe przed pyłem,
  • kask

Wykształcenie i umiejętności

Osoba zajmująca się produkcją mebli nie musi mieć kierunkowego wykształcenia. Jednak warto dobrze znać wszystkie gatunki drewna i ich właściwości, a także mieć wiedzę z zakresu biologii oraz chemii. Z tego względu dobry stolarz powinien skończyć szkołę branżową, technikum, ewentualnie kurs zawodowy. Trzeba też zaznaczyć, że do używania niektórych sprzętów konieczne jest zdobycie wymaganych uprawnień.

Cechy, jakimi powinien wyróżniać się właściciel warsztatu meblowego to przede wszystkim: kreatywność, zmysł artystyczny, zdolności manualne oraz sprawność fizyczna. Jeśli jesteś uczulony na substancje chemiczne, praca może nie sprawiać Ci tyle przyjemności. Co więcej, często mówi się, że stolarz musi mieć dobry wzrok, być cierpliwy i dokładny, a w dodatku powinien umieć tak rozmawiać z klientem, aby poznać jego oczekiwania.

Niezbędne sprzęty

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej możesz zacząć wyposażanie swojego warsztatu w niezbędne sprzęty. Do produkcji mebli przyda się przede wszystkim pilarka oraz strugarka. Zwykle niezbędna jest także frezarka, z pomocą której można wykonać m.in. efektowne zdobienia. Jeśli planujesz zakup frezarki, powinieneś przeczytać ten artykuł .Na podstawie zawartych w nim informacji dowiesz się, które urządzenia są obecnie popularne, poznasz również ich najważniejsze wady i zalety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *