Wydajne ogrzewanie w firmie – co zamiast węgla?

hvac-heat-pumps

Od wielu lat najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów i pomieszczeń biurowych jest węgiel, ze względu na najniższe koszty eksploatacji oraz jego liczne złoża w Polsce. Wywołuje to jednak sporą falę krytyki ze strony zwolenników ekologicznego stylu życia. Surowiec ten znacząco wpływa na zanieczyszczanie powietrza, dlatego coraz więcej właścicieli firm wybiera alternatywne rozwiązania, sprzyjające środowisku naturalnemu.

Pompa ciepła

Owe rozwiązanie opiera się na pobieraniu ciepła z naturalnych źródeł energii, tj. gleba, powietrze czy wody gruntowe, kondensowaniu go i wykorzystywaniu w ogrzewaniu pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Dzięki tej pompie, aż ¾ całego zapotrzebowania na energię może stanowić ta uzyskana ze środowiska.

Koszty ogrzewania są bardzo zbliżone do tych generowanych przez wykorzystanie węgla. Dodatkowo można zaoszczędzić na braku konieczności doprowadzenia przyłącza, jak np. w przypadku instalacji gazowej. Ponadto oszczędzamy czas, ze względu na bezobsługowość pompy oraz miejsce, z powodu nieskładowania węgla czy opału.

Pomimo niewątpliwych zalet posiadania pompy ciepła, nie jest to popularny rodzaj ogrzewania. Sam zakup pompy oraz koszt jej montażu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mało kto może sobie pozwolić na taką inwestycję, która zwróci się dopiero po upływie co najmniej dziesięciu lat.

Ogrzewanie elektryczne

Koszty wykorzystywania tego sposobu są zupełnie przeciwne niż w poprzednim przypadku. Jego instalacja wraz z piecem wyniesie nas maksymalnie kilka tysięcy, jednak znacznie więcej zapłacimy za jego comiesięczne użytkowanie.

Gdyby ogrzewanie elektryczne wiązało się wyłącznie z wysokimi rachunkami, prawdopodobnie byłoby to jeszcze mniej popularne rozwiązanie niż pompy ciepła. W tym celu zakłady energetyczne oferują specjalne taryfy godzinowe, podczas których znacznie ograniczymy wydatki za zużycie prądu ze względu na niższe stawki opłat. Przypadają one na całą noc oraz wybrane godziny popołudniowe, między 13.00 a 15.00.

Inną skuteczną metodą na płacenie mniejszych rachunków jest wykorzystywanie ogrzewaczy akumulacyjnych, które oddają ciepło wtedy, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie, co idealnie sprawdza się w określonych godzinach, w których nasza firma jest czynna.

Kolektory słoneczne

Ich użytkownicy doceniają wykorzystywanie naturalnego, odnawialnego źródła energii oraz szybki zwrot inwestycji związanej z ich zakupem i instalacją. Do idealnego ogrzewania, powierzchnia kolektorów powinna stanowić około połowę wielkości pomieszczeń, do których ma docierać słońce.

Minusem tego rozwiązania jest jednak zmienność mocy, z jaką pracują kolektory, głównie ze względu na zmieniające się pory roku. W okresie jesiennym niebo jest znacznie częściej zachmurzone. Z kolei zimą promieniowanie słoneczne jest tak słabe, że z pewnością nie zapewni pełnego ogrzewania w firmie. W takim przypadku należy wykorzystać nadwyżkę ciepła uzyskaną przez kolektory latem, zamontować kolektory rurowe charakteryzujące się mniejszymi stratami ciepła oraz niższą wrażliwością na różnice temperatur między otoczeniem, a pomieszczeniami firmowymi, lub po prostu skorzystać z alternatywnych źródeł ogrzewania.

Porad dotyczących ogrzewania w firmie udzielił nam producent oferujący systemy kominowe – rozwiązanie dla firm i domów prywatnych.

1 komentarz

  1. Bizon pisze:

    My również stosujemy kolektory słoneczne w naszej firmie. Oczywiście takie kolektory nie zapewniają 100% zapotrzebowania na prąd ale przynajmniej człowiek ma poczucie, że robi coś dobrego dla naszej planety 🙂 Ciekawe wieści na temat energii słonecznej jest też na stronie http://eco-news.pl/Energia-sloneczna.html – ciekawe do poczytania jak ktoś się interesuje tym tematem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *