Badanie metodą holtera pozwala na zapis i analizę sygnału EKG w czasie normalnej aktywności życiowej badanej osoby. Służy do całodobowej, dłuższej rejestracji pracy serca, także w takich sytuacjach, jak sen, wysiłek fizyczny, stres.
Systemy rejestracji zapisu metodą holtera
Jak tytuł wskazuje, w badaniu metodą holter następuje rejestracja zapisu, która odbywać się może w dwóch systemach. Holter EKG systemem tradycyjnym zapisuje sygnał w rejestratorze noszonym przez badanego i analizuje ten sygnał w stacjonarnym urządzeniu. W drugim systemie rejestracja sygnału odbywa się, w czasie rzeczywistym, co oznacza, że urządzenie rejestruje i jednocześnie analizuje zapisywany sygnał.
Co umożliwia holter EKG?
Rejestracja zapisu EKG w warunkach normalnej aktywności pacjenta umożliwia uchwycenie zaburzeń rytmu serca, ocenę pracy rozrusznika oraz wykrycie nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego.
Na czystej, odtłuszczonej klatce piersiowej badanej osoby, nakleja się elektrody, podłączone kablami do urządzenia rejestrującego zapis EKG. Urządzenie rejestrujące przypinane jest tak, by umożliwiało badanemu swobodne poruszanie się. Pacjent powinien prowadzić jak dotąd, swoją normalną aktywność, podczas badania zapisywać rodzaj i czas aktywności, porę przyjmowanych leków oraz ich rodzaj. Powinien też zapisać odczuwane dolegliwości lub objawy, z podaniem dokładnego czasu ich wystąpienia. Nie można za to korzystać z kąpieli i pryszniców, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne. Nie należy też używać poduszek i koców elektrycznych, żeby nie zakłócać jego zapisu.
Badanie sprawdza skuteczność leczenia farmakologicznego, antyarytmicznego, wykonanych zabiegów ablacji, kontroli funkcjonowania urządzeń wszczepialnych. Zapis EKG weryfikuje, czy objawy kołatania serca lub omdlenia pojawiają się na skutek zaburzeń rytmu serca. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne, może być powtarzane i wykonywane w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.
Jakie są wskazania do badania metodą holtera EKG?
Podejrzenie zaburzeń rytmu serca jest pierwszym wskazaniem do diagnostyki z użyciem holtera EKG. Z uwagi na to, że nie da się wykryć u pacjenta podczas wizyty u lekarza dolegliwości o charakterze kardiologicznym, wskazaniem będzie przeprowadzenie badania holtera EKG, które pozwala na zweryfikowanie pochodzenia omdleń, nawracających kołatań serca, zawrotów głowy, wykrycie zaburzeń nieprawidłowości rytmu serca czy choroby wieńcowej.
Wskazania do wykonania badania to też monitorowanie pracy rozrusznika serca, nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca, choroba wieńcowa, napady duszności, zaburzenia rytmu serca pojawiające się wyłącznie w trakcie snu.
Badanie holter EKG wykorzystywane jest w diagnostyce wrodzonych wad serca, monitorowaniu stanu zdrowia po przebytym zawale czy ocenie skuteczności leczenia antyarytmicznego. Przeprowadza się je również po wszczepieniu sztucznego rozrusznika, bądź też kardiowertera-defibrylatora. Zaburzenia rytmu wykryć można zarówno podczas codziennych zajęć, jak i spoczynku.
Metoda holtera może wykryć choroby serca zagrażające zdrowiu i życiu. Do samego badania nie jest wymagane odstawienie przyjmowanych na stałe leków, nie wymaga się stosowania żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych. Pacjenci z rozrusznikiem serca, przed badaniem muszą dostarczyć aktualne parametry urządzenia. Badanie serca metodą holter EKG służy do oceny rytmu serca w warunkach domowych, za pomocą przenośnego, specjalistycznego aparatu pomiarowego. Rejestrator z kablami zawiesza się na specjalnym pasku na szyi i chowa pod ubraniem lub przypina do paska spodni i uruchamia się rejestrację badania pracy mięśnia sercowego. Po odłączeniu aparatury, zebrane dane są interpretowane przez lekarza kardiologa.