Bez względu na to, czy pracujemy w biurze, czy wykonujemy swoje obowiązki zawodowe w mniej wygodnych i komfortowych warunkach, może nam się przytrafić wypadek w czasie pracy. Warto wtedy znać swoje prawa i wiedzieć, że odpowiedzialność w dużej mierze leży po stronie pracodawcy.
Wypadki przy pracy to zdarzania losowe, jednak bardzo często są związane albo z nieostrożnością pracowników, albo z niewłaściwymi zabezpieczeniami i warunkami pracy. Zdarzenia bywają różne – od mało groźnych aż po takie, które potrafią wyłączyć pracowników z funkcjonowania na dłużej. W razie wypadku przy pracy możemy liczyć na zwolnienie lekarskie, w trakcie którego będziemy otrzymywać sto procent wynagrodzenia. Trzeba też pamiętać, że wypadki przy pracy powinny być zgłaszane w Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawca nie może zaniechać tego obowiązku, choć w praktyce bywa różnie. Często właściciele firm nie chcą zgłaszać wypadków, aby nie sprowadzić na siebie kontroli czy poważnych kar finansowych. Tymczasem brak zgłoszenia wypadku często jest problemem właśnie dla pracownika, który nie może liczyć na pomoc i wsparcie pracodawcy, a często także na odszkodowanie z ubezpieczenia.
Leczenie po wypadku przy pracy
Wypadki przy pracy najczęściej powodują różnego rodzaju urazy mechaniczne – od skręconej kostki po dosyć poważne obrażenia. Pracownicy mają prawo do leczenia i rehabilitacji na koszt pracodawcy, gdy to on odpowiada za wypadek. Mogą również liczyć na odszkodowanie, dzięki któremu będzie można pokryć wszystkie koszty leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie wypadki dają możliwość uzyskania odszkodowania. Sporo jest tak zwanych wyłączeń z ubezpieczenia, a także z odpowiedzialności pracodawcy. Jeśli pracownik wykaże się rażącą niedbałością czy nieodpowiedzialnością, raczej to on będzie ponosił winę za zdarzenie. Podobnie będzie w przypadku, gdy wypadek zdarzy się pracownikowi będącemu pod wpływem alkoholu.
Gdzie szukać dobrej rehabilitacji?
Leczenie po wypadkach przy pracy bywa długie i skomplikowane, często pracownicy wymagają długotrwałej rehabilitacji. W państwowej służbie zdrowia sytuacja nie jest najlepsza, jeśli chodzi o terminy. Aby szybko zacząć rehabilitację czy fizjoterapię, raczej trzeba szukać prywatnych klinik czy rehabilitantów, którzy mogą zając się pacjentem praktycznie od ręki. W poszukiwaniu dobrej rehabilitacji warto zwracać uwagę na jakość świadczonych usług, koszty zabiegów czy ćwiczeń, a także na opinie, jakimi cieszy się dany rehabilitant czy klinika rehabilitacyjna. Bez względu na to, czy interesuje nas rehabilitacja złamanej nogi, liposukcja podbródka warszawa czy jakiekolwiek inne zabiegi medyczne czy rehabilitacyjne, zawsze warto uważnie szukać odpowiednich klinik czy gabinetów lekarskich. Dzięki temu pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych i profesjonalnych rękach, a jego rehabilitacja będzie przebiegała szybko, sprawnie i z odpowiednimi efektami.