Na naszą wydajność w miejscu pracy wpływa wiele czynników, które leżą zarówno po naszej stronie, jak i po stronie pracodawcy. Bardzo ważna jest atmosfera, podejście szefa firmy do pracowników, warunki lokalowe oraz wyposażenie w sprzęt. Im warunki pracy są lepsze, tym wydajność pracowników może być wyższa. Duży wpływ na to, jak wykonujemy nasze obowiązki zawodowe, może mieć również tryb życia, jaki prowadzimy.
Wbrew pozorom, osoby, które po pracy lądują na kanapie w pilotem w dłoni, wcale nie są najlepszymi pracownikami. Owszem, po pracy wypoczywają w sposób absolutnie bierny, ale z tego też względu są w kiepskiej kondycji, ospałe, pozbawione energii do działania. Osoby, które nie mają w swoim życiu żadnej aktywności fizycznej, także w miejscu pracy będą nieustannie przemęczone, niechętne do ruszania się i działania. Często skutkuje to opóźnieniem wykonywania obowiązków, błędami, a także częstymi zwolnieniami lekarskimi. Osoby, które nie ruszają się i nie mają żadnej aktywności, częściej chorują, gdyż ich organizm nie ma siły na walkę z infekcjami.
Aktywność w sporcie poprawia wydajność pracy
Osoby, które są aktywne po pracy, spędzają czas na siłowni, bieganiu, basenie czy na jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej, są w miejscu pracy o wiele bardziej wydajne. Mają sporo energii, dzięki wysiłkowi fizycznemu są dotlenione, mają również więcej chęci do działania. Aktywność fizyczna poprawia nie tylko sylwetkę czy kondycję, ale również ma wpływ na nasze samopoczucie. Osoby, które sporo się ruszają, mają więc o wiele lepsze nastawienie do pracy, łatwiej wykonują swoje obowiązki zawodowe, są kreatywne, mają wiele pomysłów. Łatwiej jest tez im pracować pod presją czasu oraz w stresujących sytuacjach. Dzięki regularnemu uprawianiu sportu mają bowiem możliwość łagodzenia stresu w sposób zdrowy i naturalny. Jeśli więc nie mamy w naszej pracy zbyt wiele energii, każdego dnia z niechęcią myślimy o obowiązkach zawodowych, każde działanie przychodzi nam z trudem, warto wybrać się na siłownię, do klubu fitness lub chociażby na dłuższy spacer. To z pewnością pomoże podładować energię i poprawi samopoczucie.
Wysiłek, który lubimy
Jeśli szukamy dla siebie dobrej aktywności fizycznej, zawsze warto wybierać taką dyscyplinę, którą lubimy i która daje nam sporo przyjemności. Jeśli nie lubimy biegać, nie ma sensu zabierać się za jogging tylko dlatego, że jest to obecnie modne i wszyscy znajomi po pracy biegają po osiedlowych uliczkach czy ścieżkach w lesie. Aktywność, której nie lubimy, bardzo szybko może nam się znudzić, przez co wrócimy do nieruszania się na kanapie. Bieżnie Kettler, atlasy na siłowni, rowery zwykłe i stacjonarne, basen, tenis, zumba, pilates, joga – wybór dyscyplin sportowych jest ogromny. Niemal w każdym mieście znajdziemy szeroki wybór klubów fitness z wieloma zajęciami do wyboru, zarówno indywidualnymi, jak i takimi, które ćwiczy się w zespole. Można więc bez problemu znaleźć sobie taką dyscyplinę, która rzeczywiście nam się spodoba i przyniesie sporo korzyści dla naszego zdrowia, samopoczucia, kondycji i dla życia zawodowego.