Życie jest krótkie i warto czerpać z niego maksimum przyjemności. Kiedy ma się wolną gotówkę, lepiej wydać ją na podróże, samorealizację, ulubione przedmioty i aktywności lub prezenty dla bliskich. Zdecydowanie zaś nie warto przepłacać na rzeczach, które można mieć taniej. Weźmy na przykład takie OC… Czy jesteś pewien, że masz najkorzystniejszą składkę?
Tańsze, droższe, umiarkowane – dlaczego OC ma różne ceny?
Młodzi kierowcy czasem zadają sobie pytanie, czy cena wpływa na zakres polisy OC. Pytanie jest dobre, choć źle postawione. Zdecydowanie lepiej zapytać o czynniki, od których zależy cena składki. Zakres bowiem jest zawsze taki sam. Czy płacisz najkorzystniejszą cenę, czy srogo przepłacasz, jesteś chroniony w takim samym stopniu i na wypadek tych samych szkód. Zapewniają Ci to zapisy w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.
Co innego ceny – ich nie reguluje nic (no, poza wolnym rynkiem). Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki oraz kwalifikują do grup podwyższonego ryzyka wdania się w kolizję na podstawie indywidualnych czynników. Zaliczyć do nich należy Twoje dane osobowe, dane dotyczące historii jazdy, ale także stan samochodu. Wymieńmy tylko kilka z nich: Twój wiek i miejsce zamieszkania, długość posiadania prawa jazdy i liczba kolizji, w których uczestniczyłeś, marka samochodu i wielkość silnika.
Recepta jest taka: znajdź ubezpieczyciela, który przyzna Ci jak najwięcej zniżek, mniejszą wagę przywiązując do czynników podwyższonego ryzyka.
Kiedy i jak zrezygnować z niewygodnego OC?
Aby skorzystać z nowego OC, musisz wcześniej wypowiedzieć obecnie posiadane. Z kolei żeby tego dokonać powinieneś… poczekać do końca okresu rozliczeniowego. No cóż, nawet jeśli polisę odnowiłeś zaledwie trzy miesiące temu, przez kolejnych dziewięć będziesz objęty ochroną w tym towarzystwie. Nie opłaca Ci się zapłacić za nowe, bo wówczas poniesiesz podwójny koszt. Niestety nie odzyskasz pieniędzy za niewykorzystany czas.
Umowę rozwiąż pod koniec okresu rozliczeniowego – najpóźniej w przedostatnim dniu! Nie zapomnij o tym, inaczej automatycznie przedłuży się na nowy okres. Jednocześnie wybierz i zakup nową polisę, by zachować ciągłość ochrony. Nawet jeden dzień bez polisy OC będzie Cię słono kosztował. Kilka dni zwłoki uzbierają się do grzywny przekraczającej tysiąc złotych.
Skąd wziąć nowe, tańsze OC?
Gdzie szuka się i kupuje większość rzeczy i usług w dzisiejszych czasach? W internecie, oczywiście. Tu również znajdziesz swojego nowego ubezpieczyciela. By nie namęczyć się zbyt wiele, skorzystaj z jednego z dwóch sposobów:
- Oblicz składkę w porównywarce ubezpieczeń online. W kilka minut uzyskasz listę towarzystw ubezpieczeniowych, polis i cen. Jeden rzut okiem wystarczy, byś ocenił, która składka jest najtańsza. Może przy okazji skusisz się na dodatkowe ubezpieczenie: AC, NNW czy assistance (oczywiście nie musisz),
- Nazwy i liczby to za mało? Osoba, która średnio (lub wcale!) interesuje się towarzystwami ubezpieczeniowymi, nie bardzo wie, czego się po nich spodziewać. Dlatego właściwszy dla Ciebie może być ranking ubezpieczeń OC, w których znajdziesz ich charakterystykę oraz tabelę plusów i minusów: https://kioskpolis.pl/ranking-najlepszych-ubezpieczen-oc-w-czwartym-kwartale-2018/
Dokonaj świadomego i rozsądnego wyboru!