Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Dobrze jednak mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak zachowywać się w przypadku niespodziewanego niebezpieczeństwa. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie czynności, które trzeba wykonać w razie ewentualnego pożaru.
Powiedzo niebezpieczeństwie wszystkim osobom znajdującym się w strefie ognia
Nigdy nie wiesz, czy pożar widzą wszystkie osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu — dlatego tak ważne jest, aby powiedzieć każdemu o niebezpieczeństwie. Postaraj się nie panikować i przekazać komunikat głośno, wyraźnie i ze spokojem w głosie. Zamieszanie i panika to ostatnie rzeczy, które należy robić w czasie niebezpieczeństwa związanego z pożarem.
Wezwij straż pożarną (numer alarmowy — 998 lub 112)
Przedstaw się osobie, która odebrała Twoje zgłoszenie. Powiedz, jaki budynek się pali, przy jakiej ulicy się znajduje i na którym piętrze wybuchł pożar. Jeśli masz taką możliwość, określ, co dokładnie się pali. Nie zapomnij powiedzieć, ile osób znajduje się w budynku, czy ktoś jest poważnie ranny lub zagraża mu wysokie niebezpieczeństwo. I pamiętaj — nigdy nie odkładaj słuchawki jako pierwszy zanim dyspozytor nie potwierdzi Twojego zgłoszenia. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy ludzie dzwonią pod numery alarmowe „dla żartu”. Dlatego trzeba poczekać na potwierdzenie od dyspozytora i trzymać telefon blisko przy sobie (osoba przyjmująca zgłoszenia alarmowe może do Ciebie oddzwonić i poprosić o dodatkowe informacje na temat pożaru).
Co jeszcze musisz zrobić w przypadku zagrożenia pożarowego
- Jeśli to możliwe, podejmij próbę ugaszenia ognia przy użyciu gaśnicy lub innych środków gaśniczych.
- Spróbuj pomóc osobom poszkodowanym i rannym.
- Jeśli jakaś osoba zacznie się palić, należy ją jak najszybciej położyć na ziemi, okryć kocem lub ubraniami (odcięcie dopływu tlenu) oraz wezwać pogotowie.
- Nie otwieraj okien — to spowoduje, że do pomieszczenia dostanie się tlen, który może być przyczyną rozprzestrzenienia się ognia.
- Nie gaś wodą urządzeń, które znajdują się pod napięciem.
- W pomieszczeniu zadymionym poruszaj się na czworaka (głowa powinna znajdować się jak najbliżej podłogi; warto przyłożyć do ust chusteczkę lub kawałek materiału, aby ochronić drogi oddechowe).
Praktyczne szkolenia przeciwpożarowe — jak zachowywać się podczas realnego zagrożenia
Wiedza teoretyczna to jedno, jednak przy kwestiach zagrażających życiu lub zdrowiu ważne są także umiejętności praktyczne. Aby umieć skutecznie radzić sobie w sytuacji nagłego zagrożenia pożarowego, dobrze jest wziąć udział w praktycznym szkoleniu przeciwpożarowym organizowanym przez osoby najlepiej znające się na tym temacie, to znaczy przez strażaków. W czasie kursów PPOŻ dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym w prawdziwych akcjach ratowniczych. Praktyczne szkolenia przeciwpożarowe organizowane są w całej Polsce przez wiele profesjonalnych i godnych zaufania firm, które uczą, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Jedną z nich jest Firedom z siedzibą w Strawczynie (województwo świętokrzyskie).