Medycyna pracy to dziedzina medycyny klinicznej, która koncentruje się na identyfikacji i zarządzaniu zagrożeniami dla zdrowia, z jakimi mogą spotkać się ludzie w miejscu pracy. Jest skierowana do firm lub korporacji oraz ich pracowników i koncentruje się na zapobieganiu, ocenie, diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji wszelkich problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić w pracy. Lekarz medycyny pracy zapewnia również, że firmy przestrzegają przepisów dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Studium medycyny pracy opiera się na przekonaniu, że na bezpieczeństwo w miejscu pracy i dobrostan pracowników wpływa cały splot różnych czynników. Zakres tej dziedziny zmienia się również w miarę ewolucji relacji i standardów społeczeństwa, rządu, związków zawodowych, pracodawców i pracowników.
Cele, które realizuje lekarz medycyny pracy
Do współpracy z konkretnym zakładem pracy zwykle oddelegowany jest lekarz medycyny pracy, który ma do zrealizowania dokładnie określone cele i zadania:
- Identyfikacja potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo na każdym stanowisku
- Utrzymanie fizycznego i psychicznego dobrego samopoczucia pracowników
- Zapobieganie wypadkom przy pracy i urazom
- Ocena zdrowia i kondycji pracowników, w celu ustalenia ich zdolności do pracy
- Diagnozowanie i leczenie urazów zawodowych
- Rehabilitacja pracowników, którzy zachorowali lub zranili się podczas pełnienia służby;
- Opracowanie i wdrażanie programów zdrowotnych w miejscu pracy
Niektóre z zagrożeń, którymi zajmuje się medycyna pracy lub które ocenia, obejmują:
- Materiały toksyczne używane w produkcji
- Stresory w procesach pracy
- Higiena przemysłowa
- Jakość powietrza w pomieszczeniach i inne kwestie środowiskowe
- Przemoc w miejscu pracy
- Bioterroryzm
- Ergonomia
- Choroby i urazy w miejscu pracy
Specjalista medyczny ds. medycyny pracy to lekarz medycyny pracy lub specjalista medycyny pracy. Ze względu na charakter wykonywanej pracy ważne jest, aby był kompetentny we wszystkich dziedzinach medycyny klinicznej. Oczekuje się od niego również posiadania ogólnej wiedzy na temat specyfiki działań w miejscu pracy i jest uważany za integralną część firmy. Zazwyczaj ma za zadanie wchodzić w interakcje zarówno z zespołem zarządzającym firmy, jak i siłą roboczą, a także kontaktować się z agencjami rządowymi, związkami zawodowymi, szpitalami i urzędnikami zdrowia publicznego.
Kiedy Twój lekarz medycyny pracy powinien Cię zobaczyć
Firmy lub organizacje powinny zatrudniać specjalistów medycyny pracy w celu oceny stanu zdrowia swoich pracowników i bezpieczeństwa ich miejsca pracy. Wszystkim pracodawcom zaleca się, aby robili to w ramach ich odpowiedzialności wobec swoich pracowników. Lepiej jest również, aby firmy stosowały programy BHP zapobiegawczo w celu ochrony swoich pracowników, dlatego najlepiej, aby z każdą firmą współpracował lekarz medycyny pracy, zanim wystąpią jakiekolwiek wypadki, choroby lub urazy. Dbając o zdrowie pracowników i bezpieczeństwo w miejscu pracy, firmy zapewniają również ciągłość swojej działalności, zapobiegając zakłóceniom lub opóźnieniom procesów przez nieprzewidziane zdarzenia.
Kluczowe problemy, w których może pomóc lekarz medycyny pracy
- Lekarz medycyny pracy ma za zadanie zapobiegać chorobom i obrażeniom w miejscu pracy, co obejmuje odwiedzanie placówek firmy, spacery po zakładzie/biurze i udzielanie porad medycznych w razie potrzeby. Można dowiedzieć się o wiele więcej, przechadzając się po stronie niż czytając opis stanowiska lub rozumiejąc, co pracownik powie na temat tego, co wydarzyło się w miejscu pracy. Dla lekarzy medycyny pracy bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jakie występują zagrożenia w pracy, środowiska pracy i warunki pracy.
- Pomagać pacjentom wrócić do pracy w bezpieczny sposób i nadaj odpowiednie ograniczenia, aby powracający pracownik był produktywny, ale także chroniony.
- Leczyć pracowników służby zdrowia i ich urazy, w tym w razie potrzeby podawać dawki przypominające, aby zapobiec chorobom.
- Lekarz medycyny pracy powinien przeprowadzać badania dla firm, które potrzebują opinii lekarskiej dla swoich pracowników, aby upewnić się, że pracownik może bezpiecznie wrócić do swojej normalnej pracy.
- Opieka nad pracownikami narażonymi na kontakt z krwią i płynami ustrojowymi, zapewniająca szybką ocenę zarówno źródła, jak i narażonego pracownika.
- Omawianie problemów z bezpieczeństwem i higieną pracy w firmach i udzielanie właściwych sugestii na miejscu w firmie.