Rozwój przemysłu następuje w ekstremalnym tempie. Każdego roku pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, które w znacznym stopniu zwiększają wydajność pracy i ograniczają udział czynnika ludzkiego w produkcji towarów. Maszyny są bowiem w stanie wykonać wszelkie czynności szybciej, a jednocześnie z większą precyzją. Doskonałym przykładem są choćby specjalne roboty spawalnicze, które można wykorzystać w zakładzie przemysłowym do bardzo wielu zadań. Ich kluczowe zalety zostaną opisane w dalszej części artykułu.
Roboty spawalnicze – czym są i jaką pełnią rolę?
Roboty spawalnicze to urządzenia pozwalające spawać różnorodne materiały szybko i bez żadnych komplikacji. Nadają się one przede wszystkim do łączenia ze sobą elementów metalowych, stalowych, aluminiowych itp. Co istotne, sprzęty te mogą być używane do spawania różnego typu – m.in. metodą MIG, MAG, laserową, łukową, a także plazmową. Szczególnie przydatne są przy tych trzech ostatnich technikach, uznawanych za najbardziej nowoczesne i zaawansowane. Jeśli chodzi o budowę robotów, to w większości są to modele posiadające kompaktowe rozmiary, szybkie silniki i bardzo dobre przyspieszenie. Stanowią one najważniejszy element całego procesu spawania, w którym oprócz nich uczestniczy też: konkretne źródło, sterownik, pozycjoner zwiększający przestrzeń (ewentualnie slider) oraz sensory.
Szybkość działania i wysoki poziom bezpieczeństwa to główne korzyści
Kluczową zaletą robotów spawalniczych jest to, że działają niezwykle szybko – znacznie szybciej, a na dodatek dłużej niż ludzie. Efektem jest bardzo wysoka produktywność, czyli możliwość wytworzenia kilka razy większej ilości towarów w tym samym czasie. Poziom wydajności jest taki sam przez całą dobę, co ma ogromne znaczenie w tych firmach, które zajmują się produkcją na masową skalę i muszą dotrzymywać terminów. Drugą niewątpliwą korzyścią ze stosowania omawianych urządzeń jest ich jednolite funkcjonowanie, gwarantujące całkowitą powtarzalność zaprogramowanych czynności. Oznacza to, że wszystkie uzyskane dobra odznaczają się identyczną jakością wykonania i są pozbawione jakichkolwiek niedoskonałości.
Jednocześnie istnieje możliwość łatwej zmiany programu sterującego, tak aby idealnie dopasować sprzęt do nowej technologii wytwarzania. Trzecia zaleta robotów spawalniczych jest ściśle związana z człowiekiem i jego bezpieczeństwem. Chodzi o to, że maszyny te – w przeciwieństwie do ludzi – są odporne na działanie bardzo wysokich temperatur, a także szkodliwych substancji, takich jak różnego rodzaju pyły czy dymy wydobywające się z obrabianych materiałów. Dzięki ich wykorzystaniu pracownicy zakładu nie mają kontaktu z czynnikiem zagrażającym ich zdrowiu. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że spawanie za pomocą robota ogranicza w znacznym stopniu ilość zużywanego materiału. Spoiny są bowiem precyzyjnie położone i posiadają odpowiednią grubość, a ewentualnych odprysków i odpadów jest naprawdę niewiele. Skutkuje to dużymi oszczędnościami, które można z powodzeniem przeznaczyć na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.