Założenie własnej działalności gospodarczej jest możliwe na wiele sposobów. W Polsce najłatwiej uruchomić jednoosobową działalność gospodarczą, choć takie rozwiązanie nie zawsze jest najkorzystniejsze. Dowiedz się, jak założyć spółkę z o.o. i jakich formalności urzędowych trzeba dopełnić na etapie rejestrowania działalności.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna dla działalności gospodarczej, która jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorców. Taki rodzaj spółki ma osobowość prawną, co oznacza, że może zaciągać zobowiązania finansowe i nabywać prawa wraz z posiadaniem firmowego majątku.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – najważniejsze informacje
Decydując się na założenie spółki z o.o., warto mieć na uwadze, że w tym przypadku majątek spółki nie stanowi majątku wspólników. Działa to w dwie strony, dzięki czemu żaden
z członków spółki nie odpowiada własnym kapitałem za problemy finansowe spółki.
Takie rozwiązanie ma swoje minusy, gdyż nie ma możliwości swobodnego przelewania środków z konta spółki na prywatne rachunki wspólników. Co więcej, odpowiedzialność wspólników za problemy finansowe spółki ogranicza się tylko do wysokości wniesionego kapitału.
Jak założyć spółkę z o.o.? Krok po kroku
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przede wszystkim dopełnienia kilku formalności. Zgodnie z Art. 157 Kodeksu Spółek Handlowych najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej formy dla takiej działalności gospodarczej. W przypadku spółki
z o.o. konieczne jest ustalenie:
- nazwy firmy i siedziby spółki,
- przedmiotu działalności,
- wysokości wniesionego kapitału zakładowego,
- liczby udziałów, które mogą mieć wspólnicy,
- czas trwania spółki (opcjonalnie może zostać zawarta na czas nieokreślony).
O powyższe kwestie trzeba zadbać już na etapie sporządzania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu interesy wszystkich wspólników będą odpowiednio chronione – nawet w razie problemów finansowych spółki.
Do założenia spółki z o.o. można wykorzystać internetowy portal S24. Wystarczy wpisać niezbędne dane do wniosku o wpis do KRS, uiścić wymagane opłaty w wysokości 250 złotych oraz uwierzytelnić dokumenty podpisem elektronicznym. Dla porównania: założenie spółki
z o.o. w standardowy sposób z poświadczeniem notarialnym kosztuje 500 złotych.
Spółka z o.o. a kapitał zakładowy – podsumowanie
Na etapie zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto uwzględnić minimalną wysokość kapitału zakładowego. Zgodnie z aktualnymi przepisami minimum to 5000 złotych, choć oczywiście deklarowana kwota może być podwyższona przez wkład pieniężny lub niepieniężny, np. po uzyskaniu wpisu do KRS.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest prawo przedsiębiorców. Jeśli szukacie Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zachęcamy do kontaktu z kancelarią w Warszawie. Biuro prowadzi sprawy na terenie całej Polski.
Źródło: https://legality.com.pl/jak-zalozyc-spolke-z-o-o-krok-po-kroku/.