W kilku ankietach przeprowadzonych na temat zużycia prądu w gospodarstwach domowych odnotowano różne sposoby oszczędzania energii elektrycznej. Użytkownicy energii elektrycznej są w większości wypadków zdesperowani, jeśli chodzi o zużycie prądu. Nie mogą wyjść z podziwu przyglądając się kwocie, która znajduje się na ich rachunku za prąd każdego miesiąca. Dlatego starają się szukać różnego rodzaju legalnych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, ale tak właściwie niewielu z nich wie, co robić.
Jak oszczędzać energię elektryczną w całkowicie legalny sposób?
Niektóre rodziny próbują radzić sobie z wysokimi rachunkami, wprowadzając pewne ograniczenia dla domowników. Możecie więc usłyszeć od sąsiada, który opowiada, jak chodzi po domu gasząc światła w pomieszczeniach. Większość użytkowników energii elektrycznej nie może znieść faktu, że 2-3 żarówki działają jednocześnie. Być może denerwuje was to, że ktoś z domowników narzeka, gdy zostawiacie włączone światło, ale uwierzcie w to, że istnieje do tego powód. Postaramy wam się to wyjaśnić.
Prawda jest taka, że można zaoszczędzić na prądzie zużywanym przez każde elektryczne urządzenie w gospodarstwie domowym. Żarówki też zużywają prąd, a ich regularne wyłączanie umożliwia regulację zużycia prądu. Oszczędność prądu jest jeszcze większa, gdy używamy żarówek energooszczędnych. Szczególnie skuteczne są żarówki LED, dzięki którym można zaoszczędzić do 95% energii. Kolejną zaletą tych żarówek jest to, że ich żywotność jest do 15 razy dłuższa od żywotności tradycyjnej żarówki.
Są też tacy, którzy idą o krok dalej. Ten krok dalej to codzienne wyłączanie niektórych lub większości urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Chociaż wielu z was może się wydawać, że to niedorzeczne, wierzcie, że gdy w grę wchodzi oszczędność energii, ta metoda jest niesamowicie skuteczna.
Oszczędzajcie do 175 zł miesięcznie na rachunkach za prąd
Jeżeli w danej chwili nie używacie niektórych urządzeń elektrycznych, pamiętajcie o tym, żeby je wyłączyć. Nie uwierzycie, ale ładowarka do telefonu komórkowego, którą zostawiacie w gniazdku po zakończeniu ładowania telefonu, wpływa na zwiększenie zużycia energii. Pamiętajcie też, aby wyciągnąć ładowarkę z gniazdka po zakończeniu ładowania telefonu komórkowego lub przed wyjściem z domu. Zdarzały się bowiem przypadki, że były one główną przyczyną pożaru lub innych uszkodzeń w domu.
Nie zostawiajcie włączonego telewizora, jeżeli nie oglądacie telewizji. Podobnie jest z komputerem, nie musi być włączony, jeżeli go nie używacie. Po zagrzaniu wody, wyłączcie bojler i włączcie go na dwie godziny przed kolejnym prysznicem, aby woda zdążyła się zagrzać. W ten sposób możecie zaoszczędzić do 175 zł na rachunku za prąd w skali miesiąca. Niższy rachunek za prąd to oszczędność pieniędzy i mniejszy ból głowy.
Obserwując licznik sprawdzajcie, jakie sprzęty zużywają w waszych domach najwięcej prądu
Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego, jak darmowy prąd. Można jednak zmniejszyć zużycie energii i wpłynąć na obniżenie miesięcznego rachunku. Wasze liczniki mogą być bardzo przydatne przy wykrywaniu największych konsumentów energii w waszych domach. Próbujcie włączać po jednym sprzęcie elektrycznym na raz i obserwować, jak zachowuje się licznik podczas pracy konkretnego urządzenia elektrycznego.
Ostatnio na rynku pojawił się fajny miernik zużycia prądu. Jest to startup ale się prężnie rozwija. Na aplikacji można wszystko kontrolować – w sensie bieżące zużycie. Ma to swoje walory edukacyjne bo prócz tego, że jesteśmy powiadamiani o nagłych skokach energii, to możemy sami zrobić test ile kosztuje nas podłączenie czegoś np. w trybie czuwania 🙂 Super sprawa. No i możemy zauważyć jakieś skoki i przejść się po mieszkaniu w poszukiwaniu np. nie wyłączonej listwy 🙂