Wprowadzanie spoiw i kruszyw w grunt ma na względzie polepszenie jego parametrów mechanicznych. Wybór odpowiedniej technologii poprzedzany jest badaniami geotechnicznymi w celu dobrania odpowiedniej technologii wzmacniania gruntu do kategorii geotechnicznej obiektu.
Wibrowymiana
Technologia bazująca na zasadzie wibroflotacji uzupełniona we wtłaczanie kruszywa w podłoże i następnie w jego dogęszczanie. W wyniku tego mamy nie tylko uformowane kolumny ale tez dogęszczone podłoże. Stosowana w słabonośnych gruntach mineralnych.
Kolumny żwirowe
Są najczęściej wykonywanymi sposobami wzmacniania nośności gruntu. Wykonywane w gruncie słabonośnym, wypełnieniem jest najczęściej kruszywo, żwir ale również z powodzeniem stosuje się pospółkę, tłuczeń, rozkruszony gruz budowlany. Kolumny żwirowe są używane do polepszania gruntów miękkoplastycznych, nie skonsolidowanych, podłoży organicznych czy osadów. Grubość frakcji dopasowuje się wyników analizy gruntu.
Kolumny scementowane
Kolumny tworzone są bardzo podobnie jak powyższe żwirowe. Dodawane jest jednak do kruszywa spoiwo hudrauliczne (np. pospółka z cementem). Stosuje się te kolumny przy wzmacnianiu bardzo słabych gruntów lub w przypadku znaczących obciążeń jakie mają być przekazywane na podłoże.
Kolumny betonowe
Kolumny te są wykonywane tak samo jak kolumny żwirowe jednak zamiast kruszywa stosowany może być „suchy” beton konstrukcyjny. Stosuje się tą metodę przy wzmacnianiu bardzo słabych gruntów albo przy dużym obciążeniu podłoża.
Wgłębna stabilizacja
Metoda polegająca na wgłębnym mieszaniu gruntu ze spoiwami hydraulicznymi. Do formowania kolumn tą metodą używana jest specjalna żerdź z poprzecznymi elementami mieszającymi grunt i formującymi kolumnę.
Kolumny DSM-dry
Powstają poprzez wymieszanie podłoża ze spoiwem hydraulicznym jak cement, wapno, popiół „na sucho”. Metodę tę można stosować na nawodnionych gruntach słabonośnych. Gdzie gwarancją zawiązania kolumn jest dostęp do wody gruntowej, która jest wykorzystywana do wiązania spoiwa. Ograniczeniem przy stosowaniu tego rodzaju wzmocnienia jest aktywność chemiczna gruntu.
Kolumny DSM-wet
Kolumny te formuje się mieszając grunt wraz ze spoiwem hydraulicznym „na mokro”. Wzmacnia się tym sposobem luźne piaski, miękkoplastyczne i plastyczne gliny, namuły oraz nasypy. Wprowadza się do gruntu żerdź do formowania kolumn do tego wciskany jest cement pod ciśnieniem kilku atmosfer.
Posadowienie budynków i budowli nie ma jednoznacznej klasyfikacji metod wzmacniania gruntu. Dzieli się je na rodzaj technologii, głębokości, materiału, finału jak i gruntu. Powyżej zostały opisane sposoby wzmacniania podłoża przy zastosowaniu domieszek innych materiałów.
Źródła: