Zawód ogrodnik – dobre perspektywy na emeryturze?

woodworking

Czy jest tak, że np. z nudnego pracownika biurowego, czy też zawsze poważnego kierownika działu po za pracą przekształcałeś się w swoim ogrodzie w pasjonata wszystkiego, co potrzebuje ludzkiej ręki, by zakwitnąć? Pamiętaj, że takich jak Ty jest wielu.

Nie wstydź się swojej pasji

Od lat kochałeś ziemię i jej plony, lubiłeś patrzeć jak w Twoim ogrodzie wschodzą i zakwitają pierwsze kwiaty, czy też rodziły dorodne jabłonie. Napawały Cię dumą komentarze znajomych, który odwiedzali Waszą rodzinkę na grillu, że masz piękną działkę, że Twój ogród jest godny pozazdroszczenia. Owszem doprowadzenie ogrodu do idealnego stanu wymaga wiele pracy, ale dla tych, którzy kochają ją właśnie w takiej postaci, to czysty relaks i ucieczka od szarości i powtarzalności dni. Dlatego też nie wstydź się tej pasji, tym bardziej, że już wkrótce zostaniesz dostojnym emerytem.

Czy ogrodnictwo może być sposobem na dodatkowy zarobek?

Jak najbardziej może ono być dodatkiem do Twojej skromnej emerytury. Jak już zostało powiedziane powyżej, jeśli ogrodnictwo jest Twoją pasją, znasz się na tym i jesteś w tym dobry, nie wahaj się. Nikogo nie powinno obchodzić, że wcześniej byłeś kierownikiem, a na emeryturze sadzisz kwiatki. To Twój biznes i Twoje pieniądze. Potem większość z tych ludzi będzie Ci po prostu zazdrościć.

Jaki kierunek ogrodniczej działalności wybrać?

Masz dwie formy utworzenia działalności związanej z ogrodnictwem:
– pracujesz na zlecenie innych osób na terenie ich posesji, pól uprawnych, hodowli itp.,
– dysponujesz kawałkiem ziemi i sam jesteś hodowcą

Według mojej opinii lepszym jest to drugie wyjście. Dlaczego?

Jesteś, jak to się potocznie mówi panem samego siebie.
Nie jesteś zależny od ludzkich upodobań, grymasów i innych dziwnych wymysłów.
W pracy najemnej otrzymujesz pieniądze za zlecenie, a gdy masz swoją działalność cały zysk jest Twój.

Jak zrealizować pomysł bycia ogrodnikiem?

Jeżeli wybrałeś drogę swojej własnej działalności, to z pewnością musisz mieć kawałek ziemi i zdecydować, co chcesz hodować. Wyborów są setki: ziemniaki, kapusta, porzeczki, truskawki, drzewa owocowe, pomidory, czy też kwiaty wiele, wiele innych. Posiadając ziemię i prowadząc uprawę możesz liczyć na dotacje z UE ściśle trzymając się jej dyrektyw, co do uprawy ziemi. Możesz wnioskować o środki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy też pozyskiwać inne fundusze. Wiadomo na start potrzebne są pieniądze, by kupić sadzonki, środki pielęgnacji i narzędzia ogrodnicze. Możesz wziąć preferencyjny kredyt.

Jest wiele banków, które takie oferują. Zanim rozpoczniesz działalność i zbierzesz pierwsze plony, poszukaj odbiorców np. hurtownie, chłodnie, przedsiębiorstwa produkcji żywności itd. Wszystko zależy od wielkości Twojego biznesu. Jeżeli jest to nieduża uprawa, dogadaj się z miejscowymi sklepami, czy też stwórz swoje stoisko na lokalnych targowiskach.

Ogrodnictwo dla ludzi, którzy kochają pielęgnację i uprawę roślin, jest idealnym sposobem na dodatkowy dochód, gdy przejdą one na emeryturę. Nie jest to praca łatwa, wymaga wiele poświęceń i niesie ryzyko związane z chorobami, aurą pogodową itp., ale jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, może przynieść ze sobą naprawdę dobre zyski i wiele satysfakcji.

W artykule wykorzystano fotografie pochodzące ze strony https://www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane

1 komentarz

  1. Radek pisze:

    Bardzo podoba mi się marka Weber Grill. Przejrzałem ofertę kilku różnych modeli i wydaje mi się, że to bardzo dobre i funkcjonalne rozwiązania, które sprawdzą się nie tylko w warunkach domowych, ale także w lokalach gastronomicznych. Ma ktoś może taki grill i może coś więcej o nim powiedzieć? Zależy mi na opiniach użytkowników, którzy już od dłuższego czasu korzystają z tych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *