Kiedy firma kończy swoją działalność albo po prostu decyduje się wymienić swoją flotę samochodów, pojawia się pytanie, co zrobić ze starymi pojazdami. Taka sprzedaż wygląda nieco inaczej niż w przypadku prywatnych kierowców – jak to zrobić legalnie?
Sprzedaż firmowego auta – jakie podatki?
VAT-owcy muszą po sfinalizowaniu transakcji zapłacić podatek w wysokości 23 procent, ponieważ zbycie firmowego pojazdu jest traktowane jak przychód firmy. Jeśli przedsiębiorca chce tego podatku uniknąć, najpierw trzeba wyprowadzić samochód z majątku firmowego i przekazać go na cele prywatne, wtedy jednak ze sprzedażą trzeba poczekać sześć lat, co nie zawsze jest opłacalne – przez ten czas pojazd sporo straci na swojej wartości. Ten okres nie obowiązuje jedynie w sytuacji, gdy właściciel firmy nie miał prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu.
Czy konieczna jest faktura?
Jako osoba prywatna przedsiębiorca może sprzedać używany samochód na podstawie standardowej umowy kupna-sprzedaży. Zbycie auta, które jest częścią majątku firmy, wymaga wystawienia faktury VAT. Wygodną opcją jest skup aut w https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/, gdzie bez problemu da się przeprowadzić taką transakcję i otrzymać niezbędne dokumenty potwierdzające sprzedaż.
Czy za firmowe auto można dostać dobrą cenę?
To oczywiście zależy od rodzaju samochodu oraz jego stanu technicznego. Auta względnie nowe, które służyły głównie do celów reprezentacyjnych, cieszą się całkiem sporym wzięciem na rynku wtórnym, a dla wielu początkujących firm nabycie samochodu z drugiej ręki jest o wiele mniejszym obciążeniem finansowym niż pojazd prosto z salonu.
Sytuacja się komplikuje, gdy służbowe auto jest już mocno wyeksploatowane, albo co gorsza niesprawne czy po wypadku. W takich przypadkach najprościej jest oddać samochód do skupu, a szczegóły takiej transakcji można sprawdzić na przykład tutaj: https://kupimyauto.com/skup-aut-solec-naklo-nad-notecia/. Skup zajmie się kasacją wraku, nie ma też problemu z jednoczesną sprzedażą kilku czy nawet kilkunastu aut firmowych. Za sprzedawane samochody skup płaci gotówką w dniu transakcji, zwykle też można przy takiej transakcji liczyć na darmowy odbiór firmowej floty, trzeba jednak szukać skupów działających w danym regionie.