Na czym polega zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

W prowadzeniu biznesu znajomość prawa podatkowego odgrywa kluczową rolę. Osoby działające za granicami Polski muszą często mierzyć się nie tylko z barierą kulturową i językową, ale i innym systemem gospodarczym. O zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech powinien zadbać każdy przedsiębiorca. Jak to zrobić? Czy wszystkie firmy w sektorze budowlanym mogą uzyskać tego typu ulgę? Przeczytaj poniższy tekst, aby poznać najważniejsze informacje na temat Freistellung!

Podatek budowlany w Niemczech – ile wynosi?

Podatek budowlany w Niemczech, czyli Bauabzugsteuer wynosi 15%. Co więcej – jest naliczany od wartości brutto każdej wystawionej faktury, a jedyną opcją, aby nie został potrącony, jest poświadczenie odpowiednim dokumentem, czyli Freistellung. Warto dodać, że zwolnienie dotyczy usług budowlanych rozumianych jako stawianie, przebudowa lub likwidacja obiektu oraz sytuacji, w której firma wykonuje zlecenie dla innego przedsiębiorstwa, a więc jest zleceniobiorcą i podwykonawcą. Jeśli prowadzisz remont dla osoby prywatnej, nie musisz martwić się o Bauabzugsteuer. Pozostałe usługi, których nie obejmuje podatek budowlany to m.in. montowanie rusztowań czy dostarczane materiałów. O Freistellung może ubiegać się każdy przedsiębiorca prowadzący działalność budowlaną w Niemczech – niezależnie od tego, gdzie została zarejestrowana firma.

Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Wiesz już, że o zwolnienie z podatku budowlanego może ubiegać się każda firma świadcząca usługi budowlane na terenie Niemiec. Jak jednak to zrobić? Wbrew pozorom proces nie jest aż tak skomplikowany, zwłaszcza jeśli korzysta się z pomocy doświadczonego polsko-niemieckiego biura rachunkowego, które udzieli odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i odpowiednio pokieruje. Zaświadczenie o Freistellung wymaga zebrania dokumentacji i wypełnienia wniosku we właściwym urzędzie skarbowym.

O czym jeszcze należy pamiętać? Po pierwsze nie można mieć żadnych zaległości podatkowych. Po drugie – konieczne będzie uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej. Warto podkreślić, że istnieje opcja złożenia wniosku, jeśli rozpoczął się proces nadawania numeru. W przypadku przedsiębiorców z Polski niezbędne jest również dołączenie certyfikatu z rezydencji (do uzyskania w urzędzie skarbowym) oraz wpisu do centralnej ewidencji. Osoby, które prowadzą Gewerbe, czyli działalność gospodarczą w Niemczech muszą podać również adres zameldowania lub skorzystać z tzw. usługi użyczenia meldunku, którą oferują biura rachunkowe.

Odzyskiwanie potrąconego podatku czy jest możliwe?

Jeśli Bauabzugsteuer został potrącony, można ubiegać się o jego zwrot, aczkolwiek cała procedura jest o wiele bardziej skomplikowana i czasochłonna niż złożenie wniosku o zwolnienie z tego podatku. Jak to wygląda w praktyce? Oprócz wypełnienia stosownego formularza konieczne będzie również udowodnienie, że środki zostały odprowadzone do niemieckiego urzędu skarbowego. Ze względu na to, że nie obowiązuje żaden termin, to zwrot pieniędzy może nastąpić nawet w następnym roku kalendarzowym.

Dlaczego warto zadbać o zwolnienie z podatku budowlanego?

Odzyskiwanie środków trwa o wiele dłużej niż przygotowanie dokumentów do zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech. Przedsiębiorca, który zadba o swoje finanse odpowiednio wcześniej, nie będzie musiał martwić się tym, że kwota Bauabzugsteuer została zamrożona. Znajomość obowiązującego prawa może działać na korzyść Twojej firmy. Pamiętaj jednak, że kwestie rachunkowości i księgowości w takim wypadku warto powierzyć ekspertom, którzy wskażą Ci najdogodniejsze rozwiązanie. W ten sposób zyskasz wsparcie w dziedzinie podatków, dzięki czemu w pełni skupisz się na rozwijaniu swojego biznesu w Niemczech. Freistellung gwarantuje dodatkowe środki finansowe, wystarczy tylko, że zadbasz o prawidłową dokumentację.

Kierowca C+E Niemcy – dlaczego warto skorzystać z takich ofert pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *