Zwrot podatku z Danii – wszystko, co powinieneś wiedzieć o duńskim systemie podatkowym

zwrot-podatku-dania

Jeśli i Ty, podobnie jak wielu innych Polaków, postanowiłeś wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych i wyższych zarobków, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość! Pracownikom, którzy zdecydowali się na podjęcie legalnego zatrudnienia na terenie jednego z europejskich krajów, bardzo często przysługuje zwrot podatku. Dania to właśnie jedno z państw, które umożliwia swoim podatnikom ubieganie się o odzyskanie nadpłaconych składek. Komu przysługuje zwrot podatku z Danii i jak się o niego ubiegać? Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o duńskim systemie podatkowym. Życzymy przyjemnej lektury!

Zwrot podatku. Komu Dania umożliwia ubieganie się o odzyskanie nadpłaconych składek?

Zwrot podatku z Danii przysługuje każdej osobie, która jest legalnie zatrudniona, a od jej wypłat regularnie zostają potrącane zaliczki na poczet poszczególnych składek. Każdy duński mieszkaniec powinien pamiętać, że państwo nakłada na niego obowiązek dokonania stosownego rozliczenia po zakończeniu roku podatkowego, a jego niedopełnienie może skutkować koniecznością zapłaty wysokiej kary finansowej. Pełen zwrot podatku Dania oferuje pracownikom, których roczny dochód nie przekroczył kwoty 42.900 koron duńskich.

Jak ubiegać się o zwrot podatku? Dania i jej zasady podatkowe

Na samym początku należy podkreślić, że osoby chcące ubiegać się o zwrot podatku, muszą złożyć deklarację w określonym terminie. Dania umożliwia podatnikom dokonanie rozliczenia podatkowego do 1 maja lub 1 lipca każdego roku. Dokładny termin uzależniony jest od daty, która została umieszczona na deklaracji przesłanej Ci przez urząd droga pocztową. Co istotne, istnieje możliwość dokonania korekty podatkowej do 3 lat wstecz.

Jedynym sposobem na uzyskanie zwrotu podatku z Danii jest dokonanie corocznego rozliczenia, które, jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest obowiązkiem każdego mieszkańca tego kraju. Nierozliczenie się z urzędem skarbowym naraża Cię na karę o wysokości nawet 2500 koron! Złożenie deklaracji umożliwia także ubieganie się o przyznanie ulg, wśród których możemy znaleźć np. zwrot kosztów dojazdów z Polski do Danii i odwrotnie, zakwaterowania, wyżywienia czy też ulgę dla osób niepełnosprawnych. W przypadku chęci uzyskania jednej z wymienionych ulg należy zachować faktury oraz paragony, potwierdzające poniesione przez Ciebie wydatki. Co prawda urząd nie wymaga od Ciebie ich przedłożenia podczas dokonywania rozliczenia, jednak urzędnicy mają aż 7 lat, aby sprawdzić zasadność przyznania ulgi.

Zwrot podatku z Danii – jak dokonać rozliczenia ze współmałżonkiem?

Podobnie jak i wiele innych krajów europejskich, tak i Dania umożliwia małżeństwom wspólne coroczne rozliczenie. Jednak specjaliści zalecają to rozwiązanie wyłącznie w przypadku, gdy jeden z partnerów posiada niskie dochody lub jest osobą bezrobotną. W innym wypadku zaleca się złożenie oddzielnych rozliczeń podatkowych. W przypadku chęci ubiegania się o wspólny zwrot podatku Dania wymaga następujących dokumentów:

  • zaświadczenia o dochodach UE/EOG, które możesz znaleźć w urzędzie skarbowym,
  • akt małżeństwa,
  • potwierdzenie wspólnego zameldowania.

Należy pamiętać, że zarówno akt małżeństwa, jak i potwierdzenie wspólnego zameldowania powinno zostać dostarczone do duńskiego urzędu w wersji przełożonej przez tłumacza przysięgłego.

Jakich dokumentów potrzebuję, aby uzyskać zwrot podatku z Danii?

Aby móc ubiegać się o zwrot podatku z Danii, każdy podatnik musi posiadać odpowiednią dokumentację, wśród której nie może zabraknąć:

  • kopii kontraktu z duńskim pracodawcą,
  • kodów Tastselv lub Nemid oraz haseł,
  • pasków wypłat, które otrzymywałeś od pracodawcy wraz z wynagrodzeniem,
  • wstępnego rozliczenia podatkowego, czyli Arsopgorelse, które otrzymujesz od urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *